14/3 2018 Endelig

 

BYENS SYMFONI: EFTERÅR 2018

 

  • Koncert: Lørdag  3/11, kl.1500, Timotheus Kirke, Christen Bergs Alle 5, 2500 Valby og søndag 4/11, kl. 1500, Christianskirken, Chr. X Allé 120, 2800 Lyngby
  • Program: Juan Crisostomo Arriaga: Symfoni nr. 1, 27’, Mendelssohn: Eventyret om den skønne Melusine, 11’ og Henrik Goldschmidt: 3 sange, 15’ - samlet varighed inklusiv pause og introduktion ca. 65 minutter
  • Koncertrækkefølge: Følger
  • Solist: Idil Alpsoy
  • Dirigent: Henrik Goldschmidt (HG))
  • Koncertmester: Jonathan Tapac
  • Besætning: Alle værker 2222-2200, tmp, str

Op til koncerterne tilstræbes der en samlet strygerstørrelse på 7-6-5-5-3

  • Projektansvarlige: Niels Brandrup og Jørgen Hallstein
  • Gruppeledere: 1.vl:Jonathan Tapac,  2.vl: Ib Arenth Terkelsen, vla: Niels Lyngby, vcl & cbs: Ivan Jønsson, træ: Merete Sarroe, hn og trp: Vibeke Karlsson. Gruppeledere modtager afbud fra gruppen og holder gruppen orienteret når der foretages justeringer i prøveforløbet. Det er fortsat hvert enkelt orkestermedlem der træffer eventuelle aftaler med eksterne assistenter
  • Noder: Noder og links til musikken kan hentes via Hjemmesiden fra den 15/7 – dog ”3 sange” i løbet af prøveforløbet. Strøgnoder: Med mail direkte til alle strygere i uge 31, men øvning kan sagtens foregå med noderne fra nettet!
  • BEMÆRK:
  • Mandag den 15/10 holdes fri (efterårsferie)
  • Generalprøve er torsdag den 1/11, fra 1900 – 2200
  • Afvikling af opstilling og efterfølgende afrydning: Ved generalprøven den 1/11 er det træet’s ansvar under vejledning af Niels, ved koncerten den 3/11 er det 1. og 2. vl, og ved koncerten den 4/11 vla og vcl.
  • Kopi af prøveplan med mail sendes den 14/3/18 til: Idil, HG, Miriam, Bjørn, Steffen, CTF, COØ

 

Tid

Aktivitet

Sted

Ansvarlig

Mandag 10/9

1900 – 2145

Tutti excl. tmp

Til denne prøve forberedes Arriaga

Tagensbo Skole

HG

Mandag 17/9

1900 – 2145

Tutti excl. tmp

Til denne prøve forberedes Arriaga og Mendelssohn

Ved prøven aftaler trompeter deltagelse i de videre prøver med HG

Tagensbo Skole

HG

Mandag 24/9

1900-2145

Tutti excl. tmp

Tagensbo Skole

HG

Mandag 1/10

1900 – 2145

Høje strygere

  1. og 2. vl

Tagensbo Skole

Charlotte Truelsen Falk

Mandag 1/10

1900 – 2145

Dybe strygere

Vla, vcl og cbs

Bispebjerghjemmet

Tagensvej 186, 2400 NV

Lokale anvises af Niels på stedet

Carl Oscar Østerlind

Mandag 1/10

1900 – 2145

Blæs: træ – samt evt. hn og trp efter nærmere aftale med HG

Bispebjerghjemmet

Tagensvej 186, 2400 NV

Lokale anvises af Niels på stedet

HG

Mandag 8/10

1900 – 2145

 

Tutti excl. tmp

Evt. med solist

Tagensbo Skole

HG

Mandag 22/10

1900 – 2145

 

Samlet strygerprøve excl. tmp

Blæs fri

Tagensbo Skole

HG

Mandag 29/10

1900 – 2145

Tutti excl. tmp med solist

Tagensbo Skole

HG

Torsdag 1/11

1900 - 2200

Generalprøve

Tutti incl. tmp

Med solist

Christians Kirke

HG

Lørdag 3/11

Tutti incl. tmp

Forprøve kl.1300

Koncert kl. 1500

Timotheus Kirke

HG

Søndag 4/11

Tutti incl. tmp

Forprøve kl. 1300

Koncert kl. 1500

Christians KIrke

HG