16/11/18 endelig

BYENS SYMFONI: FORÅR 2019

 

  • Koncert: Lørdag den 27/4 kl. 1600, Helleruplund Kirke, Bernstorffsvej 73, 2900 Hellerup og søndag den 28/4 kl. 1600, Sorgenfri Kirke, Hummeltoften 1, 2830 Virum
  • Program: Mussorgsky: Introduktion Kovantchina, 6’ - Mozart: Hornkoncert nr. 4, 15’ – Schubert: Symfoni nr. 4, 28’
  • Koncertrækkefølge: Følger. Samlet varighed incl. pause og introduktion ca. 65 minutter
  • Solist: Lasse Mauritzen
  • Dirigent: Andreas Fosdal (AF)
  • Koncertmester: Jonathan Tapac
  • Besætning: Mussorgsky: 2222-4000, tmp+1, hp (opt.), str – Mozart: 0200-2000, str – Schubert: 2222-4200, tmp, str

Op til koncerterne tilstræbes der en samlet strygerstørrelse på 6-5-5-5-3

  • Projektansvarlige: Niels Brandrup og Jørgen Hallstein
  • Gruppeledere: 1.vl: Jonathan Tapac,  2.vl: Gerhard Olsen, vla: Niels Lyngby, vcl & cbs: Ivan Jønsson, træ: Merete Sarroe, hn og trp: Vibeke Karlsson. Gruppeledere modtager afbud fra gruppen og holder gruppen orienteret når der foretages justeringer i prøveforløbet. Det er fortsat hvert enkelt orkestermedlem der træffer eventuelle aftaler med eksterne assistenter
  • Noder: Noder kan hentes via Hjemmesiden fra den 10/11/18.  Strøgnoder: Med mail direkte til alle strygere i uge 2/19, men øvning kan sagtens foregå med noderne fra nettet!
  • BEMÆRK:
  • Generalprøven er fredag den 26/4 – dog afvikles generalprøven på hornkoncerten tirsdag den 23/4 af hensyn til Lasse
  • Påske 2019: Der spilles ikke mandag den 22/4 – men i stedet tirsdag den 23/4 
  • Afvikling af opstilling og efterfølgende afrydning: Ved generalprøven den 25/4 er det træet’s og messing’s ansvar under vejledning af Niels, ved koncerten den 27/4 er det 1. og 2. vl, og ved koncerten den 28/4 vla, vcl & cbs
  • Alle prøver på Mozart afvikles i slutningen af prøverne
  • Kopi af prøveplan med mail senest 1/12/18 til: AF, Lasse Mauritzen, Steffen, CTF, COØ

Tid

Aktivitet

Sted

Ansvarlig

Mandag 25/2

1900 - 2145

Tutti excl. tmp

Til denne prøve forberedes Symfoni nr. 4

Ved prøven aftaler trompeter de videre prøver med AF

Tagensbo Skole

AF

Mandag 4/3

1900 - 2145

Tutti excl. tmp

Til denne prøve forberedes det øvrige program

Tagensbo Skole

AF

Mandag 11/3

1900 - 2145

Tutti excl. tmp

Tagensbo Skole

AF

Mandag 18/3

1900 - 2145

Fælles prøve med høje og dybe strygere

Tagensbo Skole

 Carl Oscar Østerlind

Mandag 18/3

1900 - 2145

Blæs: træ - samt evt. horn & trompeter efter nærmere aftale med AF

Bispebjerghjemmet

Tagensvej 186, 2400 NV

AF

Mandag 25/3

1900 - 2145

Tutti excl. tmp

Tagensbo Skole

AF

Mandag 1/4

1900 - 2145

Denne prøve disponeres af AF efter behov

Enten som samlet strygerprøve eller tutti inden pausen og samlet stryger efter pausen

Tagensbo Skole

AF

Mandag 8/4

1900 - 2145

 

Samlet strygerprøve excl. tmp – blæs fri

Tagensbo Skole

AF

Mandag 15/4

1900 - 2145

Tutti excl. tmp

Tagensbo Skole

AF

Tirsdag 23/4

1900 - 2145

Tutti excl. tmp

Eventuel generalprøve med Lasse Mauritzen

følger

AF

Fredag 26/4

1900 - 2200

 

Generalprøve

Tutti incl. tmp

Helleruplund Kirke

AF

Lørdag 27/4

Koncert

Tutti incl. tmp

Forprøve kl. 1500-1530

Koncert kl. 1600

Helleruplund Kirke

AF

Søndag 28/4

Koncert

Tutti incl. tmp

Forprøve kl. 1500-1530

Koncert kl. 1600

Sorgenfri Kirke

AF