Tidligere koncerter

Søndag den 19/11/17 kl. 1600 i Sorgenfri Kirke

Mendelssohn: Symfoni nr. 1 og "Hebriderne"

samt

Mozart: Fløjtekoncert nr. 2

Solist: Marianne Thomsen Clement

Dirigent: René Bjerregaard Nielsen

__________________________________________

 

 

Lørdag 22/4/17 i Timotheus Kirke

&

Søndag 23/4/17 i Christians Kirke

Henrik Goldschmidt og Anne Søe

i

Gabriels Obo, Mendelssohn violinkoncet og Beethoven Symfoni nr. 2

Lørdag 19/11/16 i Christiankirken, Lyngby

&

Søndag 20/11/16 i Timotheus Kirke, Valby

Beethoven: Klaverkoncert nr. 3 og Symfoni nr. 1

Solist og dirigent: Bjørn Rasmussen

  • 18 Juni  16:00
    19. juni   19:30


    MENDELSSOHN 4. Symfoni (Italienske) samt
    Værk af Henrik Goldschmidt
    dirigent Henrik Goldschmidt.

  • 12.  marts 2016
    KL. 16:00

     

  • Dirigent: Kristoffer Kaas
  • Carl Nielsen 2. symfoni
  • Gade : Douces Secret

    Bellahøj skole
    Svenskelejren 18
    2700 Bellahøj

  •  

    14.November kl.16:00  Nærum Gymnasium, Nærum hovedgade 30
    15. november kl 16:00 Espergærde gymnasium,Gymnasieve 2,

  • Bruckners 7' Symfoni .Fælles med Amatørsymfonikerne med Kaisa Rose som dirigent –



  •  

     

Forår 2015
 

 

  • Agnete og Havmanden v/ Hilda Sehested
    Efterklange Ossian Ouverturen N.Gade
    Dirigent Frans Rasmussen.

    Panumkorert - Byens Symfoni


    Solister:
    Julie Meera Albertsen - Astrid Nordstad
    Eivind Kandal - Frederik Rolin


      9 Maj kl. 19:30 Dronningesalen Den Sorte Diamant
    10 Maj kl. 16:00 Kuhlausalen Kulturhus  Lyngby

Lørdag 28. februar 2015  Kl. 16:00 Thimotheus Kirke  Valby
Søndag 1. marts 2015 Kl. 19:30  Mørdrup Kirke Espergærde
Dirigent Kristoffer Kaas
Program:

  • Weber: Freischütz Ouverture
  • Brahms: Akademisk Festival Ouverture
  • Holst: A Somerset Rhapsody
  • Thomas Myrmel: Gudbrandsdalen Min

Koncert  efterår 2014
 

Schostakovich Cello Koncert op. 107 med Jakob  Kullberg.
Tchaikovsky Symfoni nr. 2 C minor  op. 17

Lørdag 1 november 2014  KL. 16:00
Messiaskirken, Hartmannsvej 46, 2920 Charlottenlund

Søndag 2 november 2014 Kl. 20:00
Gentofte Hovedbibliotek, Ahlmanns Allé 6, 2900 Hellerup

 

 

 

Koncert
Lørdag 14 juni Kl.15:00   Sankt Pauls Kirke, Gernersgade 33,
1319 København K


Søndag 15 juni Kl.16:00 Sorgenfri kirke,Hummeltoften 1
2830 Virum

____________________________________

Koncertprogram:

 

J.S. Bach: Dobbeltkoncert for obo og violin i D mol

  1. Allegro
  2. Adagio
  3. Allegro

 

A. Dvorak : Symfoni nr. 8 i G dur

  1. Allegro con brio
  2. Adagio
  3. Allegretto grazioso – Molto vivace
  4. Allegro ma non troppo

 

 

 

Lørdag den 16. november 2013, kl.16:00, Christians Kirke, Strandgade 1, Kbh.
Søndag den 17. november 2013, kl.20:00, Helleruplund Kirke, Bernstoffsvej 73, Hellerup

Program:
Claude Debussy: Petite Suite
Johann Hummel:  Trompetkoncert
Georges Bizet:  L'Arlésienne Suite No.2

Solist: Dorthe Zielke   Dirigent: René Bjerregaard

Lørdag den 8. juni 2013, kl.16.00, Timotheuskirken, Valby
Søndag den 9. juni 2013, kl.19.30, Sorgenfri Kirke, Virum


Program:
Georges Bizet: Carmen suite nr.1 og 2
Hector Berlioz: Les nuits d'été

Dirigent: Henrik Goldschmidt

Solist: Idil Alpsoy, sopran

Lørdag den 16. marts 2013 kl. 16.00 i Messiaskirke, Charlottenlund og
Søndag den 17 marts 2013 kl. 20.00 i Sankt Jakobs Kirke, København Ø

Program:
Johannes Brahms: Haydn variationer
Franz Schubert: symfoni nr.3

Dirigent:
Simon Casali-Krzentowski

Mandag den 26. november 2012 kl.20.00 i Godthåbskirke, Frederiksberg og
Tirsdag den 27. november 2012 kl.19.30 i Trommen, Hørsholm

Program:
Horneman: Gurresuite
Brahms: Altrapsodi
Weber: Jægerkor fra "Jægerbruden"
Beethoven: Fangekor fra "Fidelio"
Sange fra: Mendelssohn, Heise, Lange-Müller

Solist:
Andrea Pelligrini

Dirigent:
Jørgen Fuglebæk

Lørdag den 9. juni 2012 kl.15.00 i Helleruplund Kirke og
Mandag den 10. juni 2012 kl. 20.00 i Sct Andreas Kirke

Program:
J. Haydn: Obo koncert i C-dur, 1.sats
Marcello: Obo koncert i C-mol, Adagio
Henrik Goldschmidt: kompostition for obo og strygere (uropførsel)
Ludwig van Beethoven: Symfoni nr.5 "Skæbnessymfonien"

Dirigent & solist:
Henrik Goldschmidt

Søndag den 18. marts 2012 kl.16.00 i Messiaskirken og
Mandag den 19. marts 2012 kl. 20.00 i Hellig Kors Kirke

Program:
Mozart: Ouverture til operaen Lucio Silla
Mozart: Requiem

Dirigent:
Krisztina Vas Nørbæk

Solister:
Monica Stevns, Naja Månsson,
Brian Petro/Christian Damsgaard og Lassenius Kramp/Jacob Lech

Lørdag den 19. november 2011 kl.16.00 i Helleruplund Kirke og
Mandag den 21. november 2011 kl. 20.00 i Hellig Kors Kirke

Program:
Max Bruch: Violinkoncert i g-mol opus 26
Johannes Brahms:Symfoni nr.3 i f-dur opus 90

Dirigent:
René Bjerregaard Nielsen

Solist:
Niklas Walentin

Lørdag den 7. maj 2011 kl.16.00 i Messiaskirken og
Søndag den 8. maj 2011 kl. 19.30 i Sct Andreas Kirke

Program:
Mozart: Ouverture til "Bortførelsen fra Seraillet"
Mozart: Obo Koncert
Schubert: Symfoni nr.4 i c-mol "Den Tragiske"

Dirigent & Solist:
Henrik Goldschmidt

februar 2011

Søndag den 27. februar 2011 kl.20.00 i Skt Jakobs Kirke

Program:
Beethoven: Coriolanus Ouverture
Aron Copland: "Quiet City" for obo, trompet og strygere
Mozart: Symfoni nr. 38 (Pragersymfonien)

Dirigent: Frederik Støvring

Solister:
Mette Termansen, obo
Victor Koch-Jensen, trompet

november 2010

Lørdag denden 13. november kl.16.00 i Messiaskirken og
Mandag den 15. november 
kl.20.00 i Skt Jakobs Kirke

Program:
Dvorak: Uddrag af Slavisk Danse
Dvorak: Symfoni nr.9 "Fra den nye verden"

Dirigent: Erik Jakobsson

maj 2010

Søndag den 9. maj kl.20.00 i Skt Jakobs Kirke

Program:
Mozart: Fagotkoncert i B-dur
Mozart: Symfoni nr.40 i g-mol

Dirigent: Kresten Wolff

Solist: Magnus Koch-Jensen

marts 2010

Lørdag den 6. marts 2010 kl.16.00 i Messiaskirken
Søndag den 7. marts kl.20.00
i Skt Jakobs Kirke

Program:
Robert Schumann: Koncert for violoncello og orkester i a-moæ, op.129
Frantz Schubert: Rosamunde-musik: Ouverture
Frantz Schubert: Rosamunde-musik: uddrag af mellemaktsmusik og balletmusik

Dirigent: Simon Casali-Krzentowski

Solist: Jakob Kullberg

november 2009

Søndag den 29. november 2009 i Forsikringens Hus
Mandag den 30. november 2009 i Sorgenfri Kirke


Program:
Lars-Erik Larsson: Pastoral-svit
Wilhelm Stenhammar: Mellemspil til "Sången"
Matti Borg: 6 sange til tekster af Gunnar Frödig
FranzBrewald: Minnen från norska fjällen
Franz Berwald: "Sinfonie singulière", 1. sats

Dirigent: Erik Jakobsson

Solist: Matti Borg

februar 2009

Lørdag den 14. februar 2009 kl.16.00 i Sorgenfri Kirke
Søndag den 15. februar 2009 kl.20.00 i Skt Jakobs Kirke

Program:
J.P.E. Hartmann: Symfoni nr.1 opus 29
Elgar: Cellokoncert
 
Dirigent: Jørgen Fuglebæk

Solist: Jakob Kullberg

november 2008

Lørdag den 15. november 2008 kl.16.00 i Sorgenfri Kirke
Søndag den 16. november 2008 kl.20.00 i Skt Jakobs Kirke

Program:
Tchaikovski: Symfoni nr.4 i f-mol
  
Dirigent: Henrik Goldschmidt

maj 2008

Lørdag den 17. maj 2008 kl.16.00 i Dyssegaardkirken
Mandag den 19. maj 2008 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Schostakovitch: Cellokoncert nr.1
Schubert: Symfoni nr.8, "Den ufuldendte"
   
Dirigent: Erik Jakobsson

Solist: Jakob Kullberg

februar 2008

Mandag den 4. februar 2008 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
F. Berwald: Estrella de Soria, Ouverture
Beethoven: Symfoni nr.3, "Eroica"
   
Dirigent: Henrik Goldschmidt

november 2007

Søndag den 11. november 2007 kl.16.00 i Sorgenfri Kirke

Program:
P. Tchaikovski: Ouverture fra Eugen Onegin
Joaquin Rodrigo: Concierto de Aranjuez
E. Grieg: Symfoniske Danse, opus 64
    
Dirigent: Simon Casali-Krzentovski

Solist: Santiago Gutierrez

maj 2007

Mandag den 13. maj 2007 kl.20.00 Sankt Jakobs Kirke

Program:
Mozart:Ouverture til Titus
Mozart: Arier og duetter fra Figaros Bryllup
Schumann: Symfoni nr.3, "Den Rhinske"

Dirigent: Simon Casali-Krzentovski

Solister: Stine Schuldt, Camilla Vist og Marie Grove Jørgensen

februar 2007

3. februar 2007 kl.16.00 i Dyssegaardkirken
5. februar 2007 kl.20.00 i Sorgenfri Kirke

Program:
Mozart:Tryllefløjten, Ouverture
Mozart: Symfoni nr.8
Mozart: Klaverkoncert nr.23

Dirigent & Solist: Erik Jacobsson

november 2006

22. november 2006 kl.20.30 i Holbæk Private Realskole
26. november 2006 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Carl Nielsen: Forspil til 2. akt fra Saul og David
Dvorak: Cellokoncert
Brahms: Ungarske Danse nr.1, 3, 5 og 6

Dirigent: Jesper Ryskin

Solist: Tittit Ekelöf

juni 2006

10. juni 2006 kl.16.00 i Sorgenfri Kirke
11. juni 2006 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Jean Sibelius: Finlandia
Bela Bartok: Violinkoncert nr.1
Antonin Dvorak: Slaviske danse

Dirigent: René Bjerregaard

Solist: Clara Bæk

marts 2006

5. marts 2006 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Weber: Ouverture til Jægerbruden
Weber: Arier og duet fra Jægerbruden
Haydn: Symfoni nr.102

Dirigent: Simon Casali

Solist: Trine Vestergaard og Brit-Tone Müllertz

november 2005

20. november 2005 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Beethoven: Leonore Ouverture nr.3
Brahms: Symfoni nr.1
 
Dirigent: Jesper Ryskin
 

maj 2005

22. maj 2005 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Wagner: Ouverture til Rienzi
Gounod: Balletmusik fra Faust 
J. Svendsen: Symfoni nr.1

Dirigent: Jesper Ryskin
 

februar 2005

6. februar 2005 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Nino Rota: Koncertino for kontrabas og orkester
Max Bruch: Kol Nidrei for cello og orkester 
L.v. Beethoven: Symfoni nr.1, c-dur

Dirigent: Jacob Elmedal Johansen

Solist: Joël Gonzales

november 2004

13. november 2004 kl.16.00 i Sorgenfri Kirke
14. november 2004 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
E. Humperdinck: Ouverture til Hans og Grethe
R. Wagner: Siegfried-Idyll
Brahms: Koncert for violin og orkester i d-dur, op 77

Dirigent: Henrik Goldschmidt

Solist: Clara Bæk 

maj 2004

16. maj 2004 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Carl Nielsen: forspil til 2. akt af Saul og David
Mogens Andresen: Koncertino for euphonium og orkester
Fini Henriques: Vølund Smed
Johan Svendsen: Norsk Rapsodi nr.3

Dirigent: Henrik Goldschmidt

Solist: Barbara Vestfalen Laursen

Januar/februar 2004

31. januar 2004 kl.16.00 i Sorgenfri Kirke
1. februar 2004 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Mozart: Arier og duetter fra Trykkefløjten
Carl Stamitz: Koncert for violin og bratch
A. Khachaturian: Masquerade, suite
 
Dirigent: Lars Grunth

Solister:
Lars Grunth, bratch
Tom Ruhrskov, violin
Cille Buch, Trine Vestergaard og Mikael Journé, sang

november 2003

16. november 2003 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Carl Reinicke: Koncert for fløjte og orkester i d-dur, op.283
J. Rossini: Ouverture fra Barberen i Sevilla
J. Brahms: Haydn-variationer, op.56a
  
Dirigent: Casper Schreiber

Solist: Anna-Maria Bühler

maj 2003

4. maj 2003 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
E. Elgar: Violinkoncert
Vaughen Williams: suite over engelske folkesange 
Benjamin Britten: Soirées Musicales op.9
Benjamin Britten: Matinées Musicales op.24
  
Dirigent: Kaisa Roose

Solist: Kirsti Kuusk

februar 2003

1. februar 2003 kl.16.00 i Sorgenfri Kirke
2. februar 2003 kl.20.00 i Mosede Kirke

Program:
Mozart: klaverkoncert nr.22 i es-dur
Beethoven: Symfoni nr.6, "Pastorale"
 
Dirigent: Henrik Goldschmidt

Solist: Bendt Fabricius

november 2002

3. november 2022 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Felix Mendelsohn: Overture til Hebriderne
Ferdinan David: basunkoncert
Emil Hartmann: Symfoni nr.1, opus 29
  
Dirigent: Jacob Elmedal Johansen

Solist: Kasper Thorup

maj 2002

27. maj 2002 kl.19.00 i Plejehjemmet Sølund

Program:
Hugo Alfven: Elegi fra Orkestersuiten Gustav II Adolf
Johan Svendsen: Romance for violin og orchester
Mascagni: Intermezzo fra Cavalleria Rusticana
H.C. Lumbye: Koncertpolka for 2 violiner
G. Bizet: fra Carmen suite
H.C. Lumbye: Godnatpolka
   
Dirigent: Mike Cholewa

Solister: Tom Ruhrskov og Gerhard Olsen

april 2002

14. april 2002 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Carl Maria von Weber: Ouverture til "Jægerbruden"
Richard Wagner: Wesendonck-Lieder
Franz Schubert: Symphonie, op.140
    
Dirigent: Henri Linder

Solist: Rikke Damkjær

februar 2002

2. februar 2002 kl.16.00 i Sorgenfri Kirke
3. februar 2002 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
P. Tchaikovski: Symfoni nr.1
H. Berlioz: Ungarsk March
A. Dvorak: Koncert for violin i a-moll, opus 53
    
Dirigent: Jacob Elmedal Johansen

Solist: Clara Bæk

november 2001

4. november 2001 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Carl Nielsen: Rapsodisk Ouverture, "En fantasirejse til Færøerne"
Hugo Alfven: Elegi
Johan Svendsen: Romance for violin og orkester
Johan Svendsen: Symfoni nr.2
     
Dirigent: Henrik Goldschmidt

Solist: Anja Zelianodjevo

maj 2000

14. maj 2000 kl.16.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Weber: Klarinetkoncert nr.1
Mendelssohn: Notturno for blæsere
Schumann: Symfoni nr.3 i es-dur, op 97
     
Dirigent: Gints Glinka

Solist: Klaus Tönshoff

marts 2000

5. marts 2000 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Gade: Ouverture "Gjenklang af Ossian" (1841)
Mahler: Kindertodenlieder (1902)
Beethoven: Symfoni nr.1 i c-dur, op 21 (1800)

Dirigent: Henrik Goldschmidt

Solist: Ulla Kudsk Jensen

november 1999

21. november 1999 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Guiseppe Versi: Ouverture til "Skæbnes Magt"
Richard Strauss: Serenade for 13 blæsere, opus 7
Johannes Brahms: Symfoni nr.4 i e-mail, opus 98

Dirigent: Max Artved

maj 1999

30. maj 1999 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
W.A. Mozart: klaverkoncert nr.24 i c-mol, K.V. 491
Sjostakovitj: Symfoni nr.10 i e-mol, opus 93

Dirigent: Gints Glinka

Solist: Mikako Ito

februar 1999

28. februar 1999 kl.20.00 i Sankt Jakobs Kirke

Program:
Carl Nielsen: koncert for fløjte og orkester
Antonin Dvorak: Symfoni nr.8 i g-dur, opus 88

Dirigent: Max Artved

Solist: Ulla Miilmann